Hadd meséljek el egy tipikus esetet! Anna az utóbbi időszakban jó néhány kilót hízott, gyakran érzi magát rosszul, az arca tele van pattanásokkal (noha már rég túl van a serdülőkoron), és a menstruációja is rendszertelenné vált. Emiatt Anna felkeres egy orvost, aki megállapítja nála a policisztás ovárium szindrómát. A doki tanácsa: diétázzon, sportoljon, és adjon le néhány kilót!

Annának gőze sincs róla, mi fán terem a PCOS, a diétára vonatkozóan pedig semmilyen instrukciót nem kapott azon kívül, hogy ne egyen sok szénhidrátot. Mi tévő legyen? Dietetikushoz drága elmenni, meg amúgy sincs rá ideje. Legegyszerűbb rákeresni a neten…

Anna beírja a Google-be, hogy PCOS diéta, és elkezd olvasgatni a témában. Elég sok cikket talál, de némelyik egymásnak ellentmondó, ezért inkább más úton próbálkozik. Belép a Facebookon egy-két PCOS témájú csoportba, és ott kér tanácsot. Szerencsére ezekben a csoportokban nagyon segítőkészek a tagok, csak az a baj, hogy itt sincs mindenben egyetértés. Valaki szerint például tilos tejet inni PCOS-ben, más szerint meg szabad, de csak délután. Anna teljesen össze van zavarodva…

Ismerős az eset?

Dietetikusként jó néhány PCOS-es nővel beszélgettem már, és nagyon gyakran tapasztalom azt, hogy rengeteg tévhit él a fejükben, amit az interneten olvastak. Ilyenkor a tanácsadások jelentős részében ezeket a tévhiteket kell rendbe tennünk.

Véleményem szerint az a baj, hogy a legtöbb PCOS-es nőnél hiányzik az alapvető tudás. Ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozd ki magadból nem tévhitekre kellene építened, hanem szilárd ismeretekre.

Ahhoz, hogy a legoptimálisabb életmódot tudd kialakítani, nem árt az alapokkal is tisztába lenni. Ilyenek például a következők:

  • Mi egyáltalán a PCOS?
  • Mi a különbség a PCO és a PCOS között?
  • Milyen következményei vannak a PCOS-nek a szervezetem működésére nézve?
  • Mivel lehet kezelni? Milyen terápiás lehetőségek vannak?
  • Mi az az inzulinrezisztencia, és hogyan módosítja az anyagcserémet?
  • Mi az a szénhidrát, fehérje, zsír? (ez az egyik legalapvetőbb dolog, mégis az a tapasztalatom, hogy a legtöbben nem tudják rá a választ)
  • Hogyan hatnak a különböző élelmiszerek a vércukor és inzulin szintemre?
  • Miért segíthet a testmozgás az állapotom javításában?

Én úgy képzelem el a PCOS terápiáját, mint egy házat, aminek sok oszlopa lehet, de mindenképpen kell hozzá egy stabil, szilárd alap. Az oszlopok a különféle terápiás lehetőségek, az alap pedig a TUDÁS.

Ha hiányzik az alapvető ismereted a PCOS-ről, akkor nem lesz túl stabil a házad. Olvasgathatsz mindenféle Facebook csoportban, de az alaptudás nélkül nehéz lesz megállapítanod, hogy egy-egy javaslat tényeken vagy tévhiteken alapul.

Persze elmehetsz egy dietetikushoz is, ez tök jó! (Mondtam már, hogy én is az vagyok? :)) De mivel az idő véges, nem biztos, hogy lesz rá lehetőség, hogy az alapoktól indulva beszéljétek át a PCOS-t. Ilyenkor legalább (remélhetőleg) jó tanácsokat fogsz kapni, de hosszú távon mégiscsak jó lenne, ha az alapokat is rendbe raknánk, nem? Ehhez elég sok konzultációra lenne szükség, vagy…

Jelentkezz a PCOS online tanfolyamra!

Ezt a tanfolyamot pontosan azért hoztam létre, hogy azoknak segítsek vele, akik szeretnék mélyebben is megérteni a PCOS-t, és ezzel együtt a saját testüket is. A tanfolyamon az alapoktól indulunk, lerakjuk a szilárd, stabil ismereteket, amikre aztán már fel tudjuk építeni a megfelelő terápiás oszlopokat is. Mivel én dietetikus és fitnesz edző vagyok, természetesen a tanfolyamon főképp a diétába és a megfelelő mozgásprogramba megyek bele részletesebben, de azért érintjük az egyéb terápiás lehetőségeket is.

Tévhit vagy tudás?

Ahhoz, hogy elkerülhesd a tévhiteket, szükséged van a tudásra! Ha érdekel a PCOS online tanfolyam, kattints ide a részletekért!