Policisztás ovárium szindrómád van? Tartod a diétát és sportolsz, de mégsem sikerül lefogynod? Talán pajzsmirigy alulműködés van a háttérben. Ezt az 5 dolgot érdemes tudnod erről a két betegségről.
1. Hasonlóak a tünetek
A policisztás ovárium szindróma és a pajzsmirigy alulműködés is sokféle tünetet okozhat. Ezek közül a következők mindkét betegség esetén jelentkezhetnek:
- Alacsony energiaszint, fáradékonyság
- Hajhullás
- Hízás
- Fogyási törekvés sikertelensége
- Menstruációs problémák
- Depresszió
A pajzsmirigy alulműködés egyéb tünetei: székrekedés, magas koleszterinszint, száraz bőr, bradycardia (lassú szívverés).
Csupán a tünetek alapján nem állítható fel diagnózis, ezért nagyon fontos a szakorvosi kivizsgálás.
2. PCOS-ben gyakoribb a pajzsmirigybetegség
Sinha és munkatársai vizsgálatában a PCOS-es nőknél szignifikánsan nagyobb arányban fordult elő autoimmun pajzsmirigy betegség, mint a kontroll csoportban (22,5% vs.1,25%). A PCOS csoport tagjainál golyvát is nagyobb arányban találtak (27.5% vs. 7,5%).
Úgy tűnik tehát, hogy PCOS-hez gyakran társul pajzsmirigy alulműködés. Ha valakinek alacsony energiatartalmú diéta és rendszeres testmozgás mellett sem sikerül fogyni, fontos lenne kivizsgáltatnia a pajzsmirigy működését.
3. A TSH vizsgálata nem elég
A TSH hormont a hipofízis termeli, feladata a pajzsmirigy hormontermelésének fokozása. A pajzsmirigy betegségek kivizsgálásánál gyakran nézik a vér TSH értékét. A magas TSH-szint a pajzsmirigy alulműködésére, az alacsony TSH-szint a túlműködésére utalhat. Azt azonban fontos tudni, hogy csupán a TSH értéke alapján nem állítható fel a diagnózis! Javasolt a szabad T3 és T4 hormonok vizsgálata is.
4. A jódnak fontos a szerepe
A megfelelő hormontermeléshez a pajzsmirigynek jódra van szüksége. A túl alacsony és a túl magas jódbevitel is megzavarhatja az egészséges működést.
Vannak olyan élelmiszerek, melyek úgynevezett goitrogén anyagokat tartalmaznak. Ezek gátolhatják a jód hasznosulását. Túlzott fogyasztásuk (főként nyersen) pajzsmirigybetegség esetén nem javasolt. Pl.: szója, káposzta, kelbimbó, retek.
5. Cöliákia is társulhat
Az autoimmun pajzsmirigy betegeknél gyakrabban fordul elő cöliákia, ezért ennek szűrésére is szükség lehet. Ha a cöliákia gyanúja beigazolódik, élethosszig tartó gluténmentes diétát kell tartani.
Fontos a helyes diagnózis!
Pajzsmirigy betegséggel társult PCOS esetén szinte lehetetlen a tartós fogyás, ezért nagyon fontos a háttérben lévő okok kezelése. Szerencsére a pajzsmirigy alulműködés kezelhető, így a lelassult anyagcsere problémája megoldható, és sikeres fogyás érhető el.
Szükséged van egy kis segítségre az ideális életmód kialakításához? Akkor kattints ide!
Felhasznált források: