Bár serdülő korban még természetesnek vesszük a pattanások megjelenését, ha ugyanez felnőtt korban történik, egészen más a helyzet. A bőrünk állapota a szervezetünk belső egészségéről árulkodik. Egy aknés, pattanásos bőr hátterében mindig metabolikus és hormonális okok húzódnak meg. Ahhoz, hogy megoldódjon a probléma, először ezeket kell orvosolni. Ebben a cikkben ehhez szeretnék segítséget nyújtani.

 

A pattanásos bőr kialakulásának legfőbb okai

A szervezetünk számos olyan hormont termel, melyek hatással vannak a bőrünk állapotára. Ezek közül a leggyakrabban a következők tehetők felelőssé a bőr kedvezőtlen változásaiért:

1. Inzulin

Bár az inzulint sokan úgy ismerik, mint vércukorszint csökkentő hormon, valójában ennél sokkal több szerepe van a testünkben. Azon túl, hogy részt vesz a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjében, az aknék kialakulásában is közrejátszhat. Hatására ugyanis nő az IGF-1 (Insulin-like Growth Factor = inzulinszerű növekedési faktor) termelése. IGF-1 hatására pedig fokozódik a bőr faggyútermelése és a pattanások kialakulása.

Ha tehát krónikusan magas az inzulinszint, vagyis hiperinzulinémia áll fenn, az valószínűleg látható lesz az arcbőrön is. Az inzulinrezisztens PCOS-es klienseimmel szerzett tapasztalatim alapján mondhtom, hogy az általam javasolt LCHF vagy ketogén étrend hatására általában meglehetősen gyorsan kitisztul a bőr, ami többek között az étrend inzulinszint-csökkentő hatásának tudható be.

2. Androgének

Az andorgének férfi nemi hormonok, melyek a női szervezetben is termelődnek, csak normális esetben sokkal kisebb mennyiségben.  Ide tartozik például a tesztoszteron és a dehidroepiandroszteron-szulfát (DHEA-S).

Vannak azonban olyan állapotok, mikor a női szervezetben is megemelkedik az androgén hormonok szintje. A leggyakoribb ilyen állapot a policisztás ovárium szindróma. PCOS-ben nagyon gyakori tünet a pattanásos bőr, és ennek több oka is lehet. Az egyik a magas androgénszint, mely önmagában is aknék kialakulásához vezethet, a másik pedig a magas inzulinszint, ami ezt még tovább súlyosbíthatja.

Ez egy öngerjesztő folyamat, hisz a magas inzulinszint fokozza a pattanások létrejöttét, és ugyanakkor fokozza a szervezet androgén termelését is. A magas androgénszint pedig tovább fokozza a pattanásképződést.

A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy mégsem minden nőnek aknés a bőre, akinek magas az androgénszintje. Miért van ez így? Valószínűleg annak köszönhető, hogy nekik kevesebb androgén-receptor van a bőrükön, ezért kevésbé érzékenyek az androgének hatására.

 

Mit tehetek a bőröm egészségéért?

1. Csökkentsd az inzulinszintet!

Mivel az aknék kialakulásának egyik legfőbb oka a magas inzulinszint, ezt mindenképpen orvosolni kell. Bár az inzulinszint csökkentésében gyógyszerek is segíthetnek (az egyik leghatásosabb a metformin), az étrend átalakítását semmilyen pirula nem pótolhatja!

Az inzulinszint csökkentése érdekében alacsony szénhidráttartalmú diétára van szükség. Az ideális szénhidrát mennyiség egyénenként eltérő, hisz számos tényező befolyásolhatja, ezért meghatározásához érdemes szakember segítségét kérni (például ITT).

Természetesen a megfelelő diéta nem csupán a szénhidrátok mennyiségétől függ. Oda kell figyelni a minőségre és a megfelelő tápanyagtartalomra is. Az ideális étrend vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, hisz a bőr egészségéhez ezekre is szükség van.

2. Hagyd el a tejtermékeket!

A tejtermékek fogyasztása összefügg az aknés bőrrel. Ez nem véletlen, hisz a tejben alapból van IGF-1 hormon, ráadásul a tejsavó fehérje fokozza az inzulintermelést. Számos nő számolt már be a bőrtünetek javulásáról a tejtermékek elhagyását követően. Ahhoz, hogy megtudd, ez rád is igaz-e, érdemes lehet elhagyni a tejtermékeket egy hónapig. Ha ez idő alatt javul a bőröd egészsége, talán Te is ebbe a csoportba tartozol. Ha ezt követően ismét fogyasztasz tejterméket, és kiújulnak a bőrtünetek, az megerősíti a hipotézist, hogy érzékeny vagy a tejtermékek hatására.

3. Egyél gyulladásellenes ételeket!

PCOS-ben általában fennáll a szervezet kis fokú krónikus gyulladása, ami negatív hatással van számos testi működésre, ezért nagyon fontos, hogy minden nap fogyassz gyulladásellenes ételeket. Íme, néhány antioxidánsban gazdag élelmiszer, amiket érdemes beépíteni az étrendedbe:

  • Bogyós gyümölcsök (pl. eper, málna, szeder, áfonya, ribizli)
  • Zöld leveles zöldségek (pl. sóska, paraj)
  • Keresztesvirágú zöldségek (pl. brokkoli, karfiol, lila káposzta, kelkáposzta)
  • Olajos magvak (pl. dió, mandula, tökmag)
  • Tengeri halak (omega-3 zsírsavban gazdagok)
  • Kurkuma
  • Gyömbér
  • Extra szűz olíva olaj
  • Zöld tea

4. Egészítsd ki az étrended!

Az egészséges étrend mellett (és semmiképpen nem helyette!), hasznos lehet egyes étrendkiegészítők igénybe vétele is. A vizsgálatok szerint az inozitol és a cink segíthet az aknék csökkentésében.

5. Figyelj a higiéniára!

A bőr rendszeres megtisztítása (lehetőleg minél természetesebb kozmetikumokkal) szintén segíthet a pattanások megelőzésében és csökkentésében. Az arcbőr érdekében javasolt a párnahuzatot néhány naponta lecserélni.

6. Pihenj eleget!

A bőrön nemcsak az étrend hatása, hanem a fáradság is jól látható. Törekedj rá, hogy jusson elég időd a pihenésre!

7. És a fogamzásgátló?

Az orvosok előszeretettel javasolják a fogamzásgátló tabletták szedését PCOS-ben, és valóban segíthetnek az aknék csökkentésében. Azt azonban nem árt tudni, hogy ezzel a gyökérprobléma nem oldódik meg, és a tabletta szedésének abbahagyásával valószínűleg a tünetek is újra jelentkeznek. Ráadásul a fogamzásgátlóknak kockázataik is vannak, melyekről ebben a cikkben írtam.

 

Ahogy láthattad, elég sokat tehetsz a bőröd egészségéért. A legjobb gyógymód ebben az esetben is az egészséges életmód. Ha kellene egy kis segítség az életmódváltáshoz, kattints ide!

 

 


Felhasznált források:

  1. Kumari, R. & Thappa, D. M. Role of insulin resistance and diet in acne. Indian J. Dermatol. Venereol. Leprol. 79, 291–299 (2013).
  2. Napolitano, M., Megna, M. & Monfrecola, G. Insulin Resistance and Skin Diseases. Sci. World J. 2015, 1–11 (2015).
  3. Pezza, M. & Carlomagno, V. Inositol in women suffering from acne and PCOS: a randomized study. Global Dermatology 4, (2017).
  4. Jamilian, M. és mtsai. Effects of Zinc Supplementation on Endocrine Outcomes in Women with Polycystic Ovary Syndrome: a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Biol. Trace Elem. Res. 170, 271–278 (2016).