A legtöbb hagyományos köretnek igen magas a szénhidráttartalma, ezért inzulinrezisztenciában nem mindegyik ajánlható. E tekintetben nyugodtan lehetsz válogatós! Mivel tapasztalatom szerint, a köretekkel kapcsolatban elég sok tévhit kering a köztudatban, ebben a cikkben szeretnék leleplezni néhányat.

1. tévhit: A sült burgonya sokkal jobb, mint a főtt

Ez a vélemény azon alapul, hogy a zsír lassítja a szénhidrátok felszívódását. Ez tény és való, de ettől még nem feltétlenül kell a főtt burgonya helyett sült krumplit enni. Mivel most köretekről beszélünk, a burgonyát amúgy sem magában fogod enni, hanem feltehetőleg valamilyen húsétellel együtt. Tény, hogy a burgonya viszonylag gyorsan felszívódó szénhidrát, de ha hússal együtt fogyasztod, a húsban lévő fehérje és zsír lassítani fogja a felszívódását, szóval ebből a célból nem szükséges sült krumplit enned.

2. tévhit: A basmati rizs sokkal jobb, mint a többi

Ez a vélemény azon alapul, hogy a basmati rizsnek a legalacsonyabb a glikémiás indexe a rizsfajták között. Ahogy ebben a cikkben már részletesen kifejtettem, a glikémiás indexnek számos hibája van, ezért nem javaslom, hogy csupán a GI alapján válaszd meg az ételeket.

Az egyik legfőbb hibája az, hogy nem veszi figyelembe a szénhidráttartalmat. Ezért is fejlesztettek ki egy másik mérőszámot, a glikémiás terhelést (GL=Glycemic Load). A GL az elfogyasztott adagmennyiséget is figyelembe veszi, ezért sokkal jobb támpont az inzulinrezisztencia diétájához.

A basmati rizsnek valóban alacsonyabb a GI-je, mint a hagyományos rizsnek, de a GL-ben már nincs nagy különbség. A sima fehér rizsnek, a basmati rizsnek és a barna rizsnek is 20 fölött van a GL értéke, tehát mindegyiknek MAGAS.

A GI és GL mellett persze a tápanyagtartalmat sem árt figyelembe venni. E tekintetben pedig a barna rizs az egyértelmű győztes.

3. tévhit: A teljes kiőrlésű durum tészta nyugodtan fogyasztható

Ismét a glikémiás index okozza a zavart. Tény, hogy a durum tésztának alacsonyabb a GI-je, mint a hagyományos tésztáknak, és ha teljes kiőrlésű lisztből van, az még jobb, hisz az élelmi rostok is lassítják a szénhidrátok felszívódását.  Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem okoz jelentős vércukorszint emelkedést! Mivel a tésztában nagyon sok a szénhidrát, egy adag tésztának meglehetősen magas a GL-je. Akár hagyományos tésztáról van szó, akár teljes kiőrlésű durum tésztáról, mindegyik jelentős hatással lehet a vércukor és inzulin szintedre.

 

A legjobb köret inzulinrezisztenciában

Ha inzulinrezisztens vagy, azt javaslom, NE burgonyát, rizst vagy tésztát fogyassz a húsos fogásod mellé. Glikémiás index ide vagy oda, bármilyen típust is választasz, a szénhidráttartalom akkor is sok lesz bennük. Sokkal-sokkal jobban jársz a ZÖLDSÉGKÖRETTEL. Legyen az nyers saláta, főtt, párolt vagy sült zöldség, számos előnyük van a keményítőben gazdag köretekkel szemben:

  1. Sokkal kevesebb szénhidrátot tartalmaznak
  2. Tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és élelmi rostokkal
  3. Nagyszerű antioxidáns források, ezért gyulladásellenes hatásúak
  4. Könnyen és gyorsan elkészíthetőek
  5. Nagyon finomak!

Ha inzulinrezisztenciád van, a zöldségkörettel nyersz a legtöbbet.

Íme, néhány zöldségféle, amit már fel is írhatsz a bevásárló listádra:

  • Cukkini
  • Paprika
  • Paradicsom
  • Karfiol
  • Brokkoli
  • Zöldbab
  • Spenót
  • Jégsaláta
  • Káposzta
  • Gomba
  • Spárga
  • Padlizsán

A legfinomabb íz érdekében társítsd őket egészséges zsiradékokkal! Javaslom az extra szűz olívaolajat.

A zöldségköret egyszerű, gyorsan elkészíthető, finom és egészséges. Inzulinrezisztenciában a legjobb választás.

Váljék egészségedre!